Меню сайту
Категорії розділу
Історія заповіднику
Холодний Яр — заповідник з унікальною екологією в самому серці України, на півдні Черкащини.
Легенда «Холодного Яру»
Холодний Яр – це містична земля на Півдні Черкащини.
Унікальна вода
Секрет продукції ТМ "Холодний Яр" криється в її головній складовій - унікальній воді
Від ґуральні до сучасного підприємства
Косарська ґуральня побудована на основі діючого цукрового заводу
Державне підприємство «Косарський спиртовий завод»
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 93
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Плей лист
************************* *************************

Історія

Головна » Файли » Легенда «Холодного Яру»

Легенда "Холодного Яру"
30.10.2010, 11:28


Холодний Яр – це містична земля на Півдні Черкащини.

Тут первозданна природа. Цілюща вода. Вікові дерева. Рідкі трави. Глибока сокровенна таємниця історії. Холодний Яр – це реліктовий лісовий масив, що є пам'ятником природи державного значення. За кількістю унікальних археологічних, наукових, історичних об'єктів Холодний Яр займає 1 місце в Україні.

Невідома, загадкова, приваблива і магічна сила таїться вже в самій назві "Холодний Яр". Про походження цього найменування існує безліч легенд. Ось лише деякі з них…

1 ЛЕГЕНДА. ЗІТКНЕННЯ З МЕТЕОРИТОМ.

Вчені розділяють думку про те, що 2 мільйони років назад в нашу Землю врізався величезний метеорит діаметром в 2,5 кілометра. Осколки астероїда розлетілися на сотні кілометрів. Заговорив розташований в місці падіння вулкан. Грунт розжарився до 2,5 тисяч градусів. Хмари попелу, що піднялися, на багато місяців закрили сонце. Від наслідків ядерної зими планета в цьому місці відходила декілька сотень тисячоліть. Сьогодні ж гігантську вм'ятину від космічного велетня називають Холодним Яром.

2 ЛЕГЕНДА. ПРИТУЛОК МЕЛАНКИ ХОЛОДНОЇ.

Місцеві жителі розповідають історію про часи татаро-монгольської навали. Тоді в лісовій гущавині над річкою Сріблянкою сховалася від ворогів разом з дітьми Меланка Холодна. Пізніше у пошуках укриття до неї приєдналися і інші втікачі. Так виникло поселення, яке люди почали називати Холодне, а ліси в окрузі - Холодноярськими.

Є інше трактування цієї версії: ніби Меланка Холод (Холодна) жила з малими дітьми в крайній хатині під лісом, по дорозі, що вела до яру. Біженці, які намагалися сховатися в тутешніх густих лісах, зупинялися переночувати в її будинку, оскільки далі йти на ніч в ліс боялися.

3 ЛЕГЕНДА. КЛІМАТОЛОГІЧНЕ ПОХОДЖЕННЯ.

Ця версія виникнення назви «Холодний Яр» заснована на особливостях кліматичних умов заповідника. На цій території температура повітря завжди на декілька градусів нижче, ніж в окрузі. Тому під покровом густих дерев в глибоких балках і ярах довго не тане сніг. Та і в найжаркіше літо тут завжди панує благодатна прохолода.

Влітку в глибоких лісистих балках збирається холодне повітря, що має на думку місцевих жителів особливий характер. Тутешні мешканці говорять що Холодний Яр «холодив» спини ворогам. А для своїх героїв, хрещених «шаблями» і відмічених «пулями», він завжди був теплим і рідним.

Холодноярські легенди розповідають не лише про можливі тлумачення назви заповідника. Багато історій пов'язано з безмовними свідками всіх подій на цій землі: із струмками і річками, деревами-велетнями…

ЛЕГЕНДИ про ДУБ МАКСИМА ЗАЛІЗНЯКА.

З усіх назв, які давали могутньому дереву – талісману Холодного Яру жителі навколишніх сіл (Будянський, Тараса, Богданов, Холодноярський), прижилася саме це назва - Дуб Максима Залізняка.

1. СВІДОК ПОДІЙ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ.

Цей велетень пам'ятає походи Ярослава Мудрого і татаро-монгольську навалу. Під кроною цього дуба ставали на раду зі своєю старшиною гетьмани Богдан Хмельницький і Петро Дорошенко. Збиралися повстанці на чолі з Северином Наливайко, Максимом Залізняком. Саме тут давали вони клятву про те що не пощадять вони життів своїх в боротьбі за рідну землю з польським насильством. Тут отамани Холодноярської республіки присягали віддати життя за волю самостійної України.

2. НАТХНЕННИК ТВОРЦІВ.

Під цим дубом Тарас Шевченко слухав розповіді місцевих жителів про гайдамак, а потім писав свою поему «Гайдамаки» і вірш «Холодний Яр», намалював картину «Дуб на хуторі Буда». В один голос місцеві жителі запевняють, що популярна народна пісня «Ой, чого ти, дубе, на яр похилився» оспівує саме цього коренастого багатиря.

3. МОГУТНІЙ ДОБРИЙ ЛІКАР.

Учені довели, що дуб Залізняка має неймовірно потужну позитивну енергетику. Куди сильнішу, ніж інші представники зеленого царства. Прилив сил і бадьорості на день він дарує кожному, хто постоїть біля нього декілька хвилин. Тому свідоцтво – історія про народного художника України Данила Нарбута. Після «спілкування» з живим пам'ятником природи і історії, 80-літній художник, що ослаб, відчув себе здоровим і бадьорим. Натхненний побаченим і почутим в урочищі Данило Нарбут знову, після тривалої перерви, створив те, що запало йому в душу біля славного дерева. Художник змалював на тлі велетенського дуба величні фігури і історичні події Холодноярського краю і всієї України. Цю грандіозну роботу серед інших відмічено Шевченківською премією.

4. НЕПОРУШНИЙ ВЕЛЕТЕНЬ.

Шість разів блискавки влучали в дуб, залишивши шрами на тілі дозорного воїна. Але він вижив, не схилився ні перед часом, ні перед стихією. Поряд з ним зростає дуб-внук, якому 680 років. У інших місцях Холодного Яру збереглася безліч гіллястих дубів ветеранів, вік яких 300-500 років.

 

Категорія: Легенда «Холодного Яру» | Додав: admin
Переглядів: 5445 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 SergRag  
0
<a href=http://zmkshop.ru/kontakty/>смотровые башни из металла</a>

Ім`я *:
Email *:
Код *: